Upadłość konsumencka i gospodarcza - consulting-proexpert.wex.pl/

Consulting Pro Expert II
Consulting Pro Expert II
Przejdź do treści




W ramach porad prawnych z zakresu upadłości konsumenckiej i upadłości przedsiębiorcy:

  • sprawdzamy, czy twoja sytuacja pozwala ogłosić upadłość konsumencką bądź upadłość firmy;
  • pomagamy przygotować wnioski o upadłość konsumencką / upadłość przedsiębiorstwa;
  • pomagamy w negocjacjach warunków ugody z wierzycielami;
  • prowadzimy doradztwo dla osób, które zamierzają zgłosić lub są w trakcie procesu upadłości;
  • wspieramy przedsiębiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej.
Kto może skorzystać z pomocy?
Pomagamy zarówno osobom chcącym ogłosić upadłość konsumencką, jak i upadłość firmy.
Konsumencka zdolność upadłościowa przysługuje:
  • komandytariuszom;
  • akcjonariuszom w spółce komandytowo – akcyjnej;
  • wspólnikom (akcjonariuszom) spółki kapitałowej;
  • osobie fizycznej.
Upadłość firmy może ogłosić przedsiębiorca, w tym:
  • osoba fizyczna oraz osoba prawna prowadząca działalność gospodarczą lub zawodową;
  • jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej;
  • spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka akcyjna;
  • wspólnicy spółki partnerskiej;
  • wspólnicy osobowych spółek handlowych.
Co to jest/czym jest upadłość firmy?
Z powodu niewywiązywania się ze zobowiązań, firma może przeprowadzić restrukturyzację bądź ogłosić upadłość. Postępowanie upadłościowe ma na celu w jak największym stopniu zrealizowanie potrzeb wierzycieli dłużnika, a jeśli występują możliwości, sąd powinien umożliwić także zachowanie przedsiębiorstwa.
Wyróżnia się 2 rodzaje upadłości:
  • Upadłość likwidacyjna – zaspokojenie roszczeń wierzycieli następuje ze sprzedaży majątku niewypłacalnego przedsiębiorcy. W tym przypadku powołuje się syndyka, który zarządza majątkiem upadłego, a następnie go likwiduje.
  • Upadłość układowa – przedsiębiorca nadal kontynuuje swoją działalność, lecz zawiera układy z wierzycielami. Po orzeczeniu przez sąd upadłości z możliwością zawarcia układu, przedsiębiorca powinien przedstawić sposoby restrukturyzacji zobowiązań oraz je uzasadnić.
Kto może ogłosić upadłość firmy?
  • osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą (wpis do CEIDG);
  • spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka akcyjna;
  • osoba prawna prowadząca we własnym imieniu działalność gospodarczą/zawodową;
  • spółki osobowe: partnerskie, komandytowe, jawne, komandytowo-akcyjne);
  • wspólnicy osobowych spółek handlowych, ponoszący odpowiedzialność za zobowiązania spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem (w przypadku spółek: komandytowej i komandytowo-akcyjnej – komplementariusz – osoba mająca obowiązek prowadzić sprawy spółki);
  • wspólnicy spółki partnerskiej.
Oddłużenie przedsiębiorcy
Najważniejszą zasadą postępowania upadłościowego jest jak największe zaspokojenie wierzycieli a także umożliwienie dłużnikowi oddłużenia się. Ponadto, sąd może orzec o częściowym lub całkowitym umorzeniu wszelkich zobowiązań. Niewypłacalność powinna jednak wynikać z okoliczności niezależnych od przedsiębiorcy oraz okoliczności wyjątkowych, jak zmiana prawa, klęska żywiołowa czy pożar.
Warto także pamiętać o tym, że aby doszło do oddłużenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną, powinno się rzetelnie wykonywać wszelkie obowiązki nałożone w czasie trwania postępowania upadłościowego.
Kiedy dłużnik jest niewypłacalny?
Niewypłacalność dłużnika występuje wtedy, gdy nie uiszcza on wymaganych zobowiązań pieniężnych. Opóźnienie w opłatach powinno przekraczać 3 miesiące. Ponadto, osoby prawne są także niewypłacalne wtedy, gdy zobowiązania przekraczają wartość majątku, a stan ten utrzymuje się przez okres nie dłuższy, niż 2 lata.
Śmierć przedsiębiorcy a upadłość firmy
W przypadku śmierci przedsiębiorcy istnieje również możliwość ogłoszenia upadłości. Aby jednak to nastąpiło, wierzyciel, spadkobierca, małżonek, każde z dzieci lub rodziców zmarłego (nawet, jeśli nie dziedziczyli po nim spadku) powinni w ciągu roku czasu od dnia śmierci przedsiębiorcy uzupełnić wniosek o upadłość. Następnie wniosek ten składa się do sądu rejonowego.
Twoja firma potrzebuje pomocy? Skontaktuj się z nami! Doradzimy oraz pomożemy na każdym etapie!
Czym jest upadłość konsumencka?
Upadłość konsumencka jest postępowaniem sądowym dla osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej oraz stały się niewypłacalne. Termin „niewypłacalność” został zdefiniowany przez prawo upadłościowe i naprawcze. Za niewypłacalność można uznać stan, w którym dłużnik nie jest w stanie wykonać swojego drugiego z kolei wymagalnego zobowiązania ( np. nie płaci drugiej raty kredytu) i ma to charakter trwały i nieprzemijający.
Sąd szczegółowo bada każdy przypadek i sprawdza, czy niewypłacalność dłużnika powstała wskutek wyjątkowych i niezależnych okoliczności. Jeśli tak się stało, istnieje duże prawdopodobieństwo pozytywnego rozpatrzenia wniosku.
Kto może ogłosić upadłość konsumencką?
  • osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej ani zawodowej (np. pracownik zatrudniony na umowę o pracę czy zlecenie, bezrobotny),
  • osoby fizyczne prowadzące wyłącznie gospodarstwo rolne, (np. rolnicy)
  • członkowie organów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością; członkowie organów spółki akcyjnej; członkowie zarządu spółki partnerskiej; członkowie rady nadzorczej w spółce komandytowo-akcyjnej,
  • udziałowcy w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, akcjonariusze w spółce akcyjnej, akcjonariusze w spółce komandytowo-akcyjnej, komandytariusze w spółce komandytowej,
  • członkowie stowarzyszeń oraz fundatorzy fundacji oraz członkowie organów tych podmiotów.
Wskazane podmioty posiadają tzw. konsumencką zdolność upadłościową, ponieważ nie prowadzą działalności gospodarczej (np. pracownik) albo nie prowadzą jej we własnym imieniu (np. członek zarządu spółki).
Dlaczego warto starać się o upadłość konsumencką?
Zawieszenie postępowań egzekucyjnych, sądowych o zapłatę oraz windykacyjnych
Wszelkie postępowania egzekucyjne, sądowe o zapłatę toczące się przeciwko upadłemu, a wszczęte przed ogłoszeniem upadłości, z mocy prawa ulegają zawieszeniu z dniem ogłoszenia upadłości. Umorzone zostają także postępowania windykacyjne i przedsądowe. Oznacza to, że komornik powinien zawiesić postępowanie, natomiast firma windykacyjna nie może już nękać konsumenta – dłużnika.
Zaprzestanie naliczania odsetek od zobowiązań
W przypadku wierzytelności, które nie zostały zabezpieczone rzeczowo, z chwilą ogłoszenia upadłości następuje zatrzymanie naliczania odsetek.
Umorzenie zobowiązań
Umorzenie zobowiązań upadłego oznacza oddłużenie, czyli definitywne unicestwienie długów upadłego. Umorzone zostają wszystkie zobowiązania upadłego. Decyzję o oddłużeniu podejmuje sąd w formie postanowienia.
Zasadą jest, że umorzenie zobowiązań następuje po wykonaniu planu spłaty.
Nie podlegają umorzeniu: alimenty, renty, obowiązek naprawienia szkody i zadośćuczynienia, obowiązki z tytułu kar lub środków karnych.
Zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych upadłego
Jeśli upadły miał na własność lokal mieszkalny lub dom, i przeszedł on do tzw. masy upadłości (majątku, który może zaspokoić wierzycieli), wówczas ma prawo otrzymać kwotę pieniężną odpowiadają przeciętnemu czynszowi najmu lokalu mieszkalnego za okres od 12 do 24 miesięcy.
Wykreślenie z Krajowego Rejestru Sądowego
W momencie ogłoszenia umorzenia zobowiązań, sąd rejestrowy wykreśla upadłego z rejestru dłużników niewypłacalnych, prowadzonego przez KRS.
Nowy start, nowe życie, spokój
Upadłość konsumencka pozwala odzyskać poczucie własnej wartości, wewnętrzny spokój, odnaleźć się w społeczeństwie. Ponadto, po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej istnieje możliwość zawarcia ugody z wierzycielami.
Jak przebiega proces ogłaszania upadłości konsumenckiej?
Konsumenckie postępowanie upadłościowe można podzielić na 3 etapy:
I etap – „Postępowanie w przedmiocie ogłoszenia upadłości konsumenckiej” – trwa ok. 2 miesięcy
II etap – „Postępowanie upadłościowe właściwe” – trwa ok. 6 – 12 miesięcy
III etap – „Postępowanie zgodnie z ustalonym harmonogramem spłat” – trwa ok. 1- 3 lata
Znajdziesz nas w social mediach :
Wróć do spisu treści